Pultin vetolujuuden kattava analyysi Pultin vetolujuuden laskeminen

Mar 28, 2024

Jätä viesti

Pultin vetolujuuden kattava analyysi
Pulttien ja nastojen suorituskykytasot on jaettu 10 tasoon: 3,6 - 12,9. Desimaalipilkun edessä oleva luku edustaa 1/100:aa materiaalin vetolujuuden rajasta ja desimaalipilkun jälkeinen luku on 10 kertaa materiaalin myötörajan ja sen vetolujuuden suhde.
Muttereiden suorituskykytaso on jaettu 7 tasoon, välillä 4-12. Numerot edustavat karkeasti 1/100:aa minimirasitusta, jonka mutteri taatusti kestää.
Yhdistetyille tuumakierteille on kolme kierrelaatua ulkokierteille: 1A, 2A ja 3A ja kolme luokkaa sisäkierteille: 1B, 2B ja 3B, jotka kaikki ovat välyssovituksia. Mitä korkeampi tasonumero, sitä tiukempi istuvuus.
Luokat 1, 1A ja 1B, erittäin löysät toleranssiluokat, jotka sopivat sisä- ja ulkokierteiden toleranssisovitukseen.
Tasot 2, 2A ja 2B ovat yleisimmät British-sarjan mekaanisille kiinnikkeille määritellyt kierteiden toleranssitasot.
Luokat 3, 3A ja 3B, ruuvaa yhteen tiukimman istuvuuden saamiseksi, sopii kiinnikkeisiin, joissa on tiukat toleranssit ja käytetään turvallisuuskriittisissä malleissa.
Metrinen kierre, ulkokierteessä on kolme kierreluokkaa: 4h, 6h ja 6g, sisäkierteessä on kolme kierreluokkaa: 5H, 6H, 7H. Kierresovitus on parasta yhdistää H/g, H/h tai G/h. Hienostuneille kiinnityskierteille, kuten pulteille ja muttereille, vakiosuositus on käyttää 6H/6g-sovitusta.
Hiiliteräs: Lujuusluokan merkkikoodi koostuu kahdesta osasta numeroita, jotka on erotettu "?". Numeron merkitys ennen "?" merkintäkoodissa osoittaa nimellisvetolujuuden. Esimerkiksi "4" luokassa 4.8 tarkoittaa 1/100:aa nimellisvetolujuudesta 400N/MM2. Tarkoitus "?" ja numero pisteen jälkeen merkkikoodissa ilmaisee myötörajan eli nimellismyötörajan tai nimellismyötörajan suhdetta nimellisvetolujuuteen. Esimerkiksi laatuluokan 4.8 tuotteiden myötöraja on 320 N/mm2.
Ruostumattomien terästuotteiden lujuusluokkamerkki koostuu kahdesta osasta, jotka on erotettu "-". Symboli ennen "-" merkkikoodissa osoittaa materiaalin. Esimerkki: A2, A4 ja muut merkit, joita seuraa "-" osoittavat intensiteetin, kuten: A2-70
Hiiliteräs: Metrinen pultin mekaaniset suorituskykyluokat voidaan jakaa: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9, yhteensä 10 suorituskykyluokkaa
Teräsrakenneliitosten pulttien suorituskykyluokat on jaettu yli 10 luokkaan, mukaan lukien 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9 ja 12.9. Niistä luokan 8.8 ja sitä korkeammat pultit on valmistettu vähähiilisestä seosteräksestä tai keskihiilisestä teräksestä ja ne on lämpökäsitelty. (karkaisu, karkaisu), joka tunnetaan yleisesti korkealujuuksina pulteina, ja muut tunnetaan yleisesti tavallisina pulteina. Pultin suorituskykyluokkamerkintä koostuu kahdesta osasta numeroita, jotka vastaavasti edustavat pulttimateriaalin nimellistä vetolujuusarvoa ja myötölujuussuhdetta. Esimerkiksi pultti, jonka suorituskykytaso on 4.6, tarkoittaa:
1. Pulttimateriaalin nimellinen vetolujuus on 400 MPa;
2. Pulttimateriaalin myötölujuussuhde on 0,6;
ˆ 3. Pulttimateriaalin nimellinen myötöraja saavuttaa tason 400×0.6=240MPa
Suorituskykytason 10.9 lujat pultit voivat lämpökäsittelyn jälkeen saavuttaa:
1. Pulttimateriaalin nimellinen vetolujuus saavuttaa 1000 MPa;
2. Pulttimateriaalin myötölujuussuhde on 0,9;
ˆ 3. Pulttimateriaalin nimellinen myötölujuus saavuttaa tason 1000×0.9=900MPa

Lähetä kysely