Tilastokeskuksen verkkosivusto julkaisi tammikuussa Kiinan ostopäälliköiden indeksin toiminnan, mikä osoitti, että teollisuuden ostopäälliköiden indeksi (PMI) oli tammikuussa 49,2 %, mikä on 0,2 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisenä kuukautena. , ja valmistava teollisuus on elpynyt. Yrityskoon mukaan suurten yritysten PMI oli 50,4 %, 0,4 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisessä kuukaudessa, mikä on kriittistä pistettä korkeampi; Keskisuurten yritysten PMI oli 48,9 %, korkeampi 0,2 prosenttiyksikköä edellisestä kuukaudesta, kriittistä pistettä alempi; Pienyritysten PMI oli 47,2 %, laskua 0,1 prosenttiyksikköä edellisestä kuukaudesta eli alle kriittisen pisteen. Osaindeksien näkökulmasta teollisuuden PMI:n muodostavissa viidessä alaindeksissä tuotantoindeksi ja toimittajan jakeluaikaindeksi ovat kriittistä pistettä korkeammat ja uusien tilausten indeksi, raaka-ainevarastoindeksi ja työllisyysindeksi alhaisemmat. kuin kriittinen piste. Tuotantoindeksi oli 51,3 prosenttia, 1,1 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisenä kuukautena, mikä viittaa teollisuuden elpymiseen. Uusien tilausten indeksi oli 49.0 prosenttia, mikä on 0,3 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisenä kuukautena, mikä viittaa siihen, että teollisuusmarkkinoiden kysyntätunnelma on parantunut. Raaka-ainevarastoindeksi oli 47,6 %, laskua 0,1 prosenttiyksikköä edellisestä kuukaudesta, mikä viittaa siihen, että teollisuuden tärkeimpien raaka-aineiden varastojen lasku jatkui. Työllisyysindeksi oli 47,6 %, laskua 0,3 prosenttiyksikköä edellisestä kuukaudesta, mikä viittaa teollisuusyritysten työllisyysilmapiirin heikkenemiseen. Toimittajatoimittajien toimitusaikaindeksi oli 50,8 %, 0,5 prosenttiyksikköä korkeampi kuin edellisenä kuukautena, mikä viittaa siihen, että valmistavien raaka-ainetoimittajien toimitusajat nopeutuivat edelleen.
Kiinan ei-teollisen teollisuuden ostopäälliköiden indeksin toiminnasta tammikuussa ei-teollisen liiketoiminnan indeksi oli 50,7 %, mikä on {{10}},3 prosenttiyksikköä korkeampi kuin edellisenä vuonna. edelliskuussa kriittistä pistettä korkeampi, mikä osoittaa, että ei-tehdasteollisuus jatkoi tasaista kasvuaan. Toimialakohtaisesti rakennustoiminnan aktiivisuusindeksi oli 53,9 %, laskua 30 prosenttiyksikköä edellisestä kuukaudesta; Palvelualan aktiivisuusindeksi oli 50,1 prosenttia, mikä on 0,8 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisenä kuukautena. Teollisuuden näkökulmasta rautatiekuljetus-, posti-, raha- ja rahoituspalveluteollisuuden liiketoimintaindeksi on 60.0% ja korkean nousukauden yläpuolella; Pääomamarkkinapalveluiden, kiinteistöjen, ekologisen suojelun ja julkisten kiinteistöjen hallinnan elinkeinoindeksi on kriittisen pisteen alapuolella. Uusien tilausten indeksi oli 47,6 %, korkeampi 0,1 prosenttiyksikköä edellisestä kuukaudesta, mikä viittaa siihen, että kysynnän lasku muilla kuin tuotantomarkkinoilla jatkoi kapenemista. Toimialakohtaisesti rakennusteollisuuden uusien tilausten indeksi oli 46,7 %, 3,9 prosenttiyksikköä vähemmän kuin edellisenä kuukautena; Palvelusektorin uusien tilausten indeksi oli 47,7 %, eli 0,7 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisenä kuukautena. Panosten hintaindeksi oli 49,6 %, ennallaan edellisestä kuukaudesta ja silti alle kriittisen pisteen, mikä viittaa siihen, että ei-teollisten yritysten liiketoimintaan käyttämien tuotantopanosten hintataso jatkoi laskuaan. Toimialakohtaisesti rakennuspanosten hintaindeksi oli 52.{52}} %, korkeampi 0,6 prosenttiyksikköä edellisestä kuukaudesta; Palvelualan tuotantopanosten hintaindeksi oli 49,2 prosenttia, mikä on 0,1 prosenttiyksikköä vähemmän kuin edellisenä kuukautena. Myyntihintaindeksi oli 48,9 %, 0,4 prosenttiyksikköä vähemmän kuin edellisenä kuukautena, mikä viittaa siihen, että ei-tehdasteollisuuden myyntihintojen yleinen taso on laskenut. Toimialakohtaisesti rakennusalan myyntihintaindeksi oli 50,4 %, 1,3 prosenttiyksikköä vähemmän kuin edellisenä kuukautena; Palvelualan myyntihintaindeksi oli 48,7 prosenttia, mikä on 0,2 prosenttiyksikköä vähemmän kuin edellisenä kuukautena. Työllisyysindeksi oli 47,0 %, 0,1 prosenttiyksikköä vähemmän kuin edellisenä kuukautena.
Liiketoiminnan odotusindeksi oli 59,7 %, laskua 0,6 prosenttiyksikköä edellisestä kuukaudesta, ja se sijaitsi edelleen korkeammalla talousvyöhykkeellä, mikä osoittaa, että teollisuusyritykset ovat edelleen optimistisia markkinoiden viimeaikaisen kehityksen suhteen. Toimialakohtaisesti rakennusteollisuuden odotettu aktiviteettiindeksi oli 61,9 %, 3,8 prosenttiyksikköä vähemmän kuin edellisenä kuukautena; Palvelualan odotettu aktiivisuusindeksi oli 59,3 %, laskua 0,1 prosenttiyksikköä edellisestä kuukaudesta. Lisäksi tammikuussa PMI-tuotantoindeksi oli 50,9 %, mikä on 0,6 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisessä kuussa, mikä oli edelleen kriittistä pistettä korkeampi, mikä viittaa siihen, että kiinalaisten yritysten tuotanto- ja käyttötoiminta jatkoi kasvuaan. Zhao Qinghe, kansallisen tilastoviraston palvelualan tutkimuskeskuksen vanhempi tilastotieteilijä, selitti, että tammikuussa teollisuuden ostopäälliköiden indeksi, ei-teollisen liiketoiminnan indeksi ja yhdistetty PMI-tuotantoindeksi olivat 49,2 %, 50 ,7 % ja 50,9 %, 0,2, 0,3 ja 0,6 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisessä kuukaudessa, ja Kiinan taloustilanne on elpynyt.
Tammikuussa teollisuuden PMI nousi hieman 49,2 prosenttiin ja hyvinvointitaso on parantunut. 1. Tuotantoindeksin kasvu kiihtyi. Tuotantoindeksi oli 51,3 prosenttia, 1,1 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisenä kuukautena ja nousi lähes neljän kuukauden korkeimmalle tasolle. Teollisuuden näkökulmasta elintarvike- ja viini- ja juomajalostetun teen, paperipainon, kulttuurin, koulutuksen, urheilu- ja viihdetarvikkeiden, lääketieteen ja muiden toimialojen tuotantoindeksi on yli 53.0%, ja tuotanto siihen liittyvät teollisuudenalat kasvavat nopeasti; Kemiallisten raaka-aineiden ja kemiallisten tuotteiden, kemiallisten kuitu- ja kumi- ja muovituotteiden sekä ei-metallisten mineraalituotteiden tuotantoindeksi on supistumisalueella ja yritysten tuotanto on hidastumassa. (2) Uusien tilausten indeksi on elpynyt. Uusien tilausten indeksi oli 49.{13}} prosenttia, mikä on 0,3 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisessä kuussa, ja uusien vientitilausten indeksi, joka heijastaa ulkoista kysyntää, nousi 1,4 prosenttiyksikköä edellisestä kuukaudesta, osoittavat kotimaisen ja ulkoisen kysynnän paranemista. Avaintoimialojen näkökulmasta laitevalmistuksen, huipputeknologian valmistuksen ja kulutustavarateollisuuden uusien tilausten indeksi oli 50,3 %, 50,2 % ja 50,3 %, kaikki kriittisen pisteen yläpuolella. Korkean energiankulutuksen teollisuuden uusi tilausindeksi on 47,0 %, mikä on edelleen kriittisen pisteen alapuolella ja markkinoiden kysyntä on edelleen riittämätöntä.
(3) Suuryritysten PMI nousi laajenemisalueelle. Suuryritysten PMI oli 50,4 %, kasvua 0,4 prosenttiyksikköä edellisestä kuukaudesta, ja hyvinvointitaso nousi. Kyselyn tulokset osoittivat, että yli 70% suuryrityksistä kapasiteetin käyttöaste saavutti tai ylitti 80.{{20}}% ja yritysten tuotantokapasiteetti vapautettiin nopeasti. Keskisuurten yritysten PMI oli 48,9 %, 0,2 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisenä kuukautena, mikä viittaa taloudellisen tilanteen parantumiseen. Pienyritysten PMI oli 47,2 prosenttia, 0,1 prosenttiyksikköä vähemmän kuin edellisenä kuukautena, mikä viittaa alhaiseen taloustasoon. 4. Liiketoiminnan odotukset olivat periaatteessa vakaat. Kevätjuhlajuhlan lähestyessä ja joidenkin toimialojen siirtyessä perinteiseen tuotantoon sesongin ulkopuolella odotettu tuotannon ja liiketoiminnan indeksi oli 54,0 %, pysytellen edelleen kasvualueella ja yritysten luottamus tulevaisuuteen. markkinoiden kehitys oli yleisesti ottaen vakaata. Teollisuuden näkökulmasta lääke-, erikoislaite-, auto-, rautatie-, laiva- ja ilmailulaitteiden sekä muiden teollisuudenalojen tuotannon ja käyttötoiminnan odotettu indeksi on yli 56,0 %, ja yritykset ovat optimistisempia markkinoiden viimeaikaisen kehityksen suhteen.
Tammikuussa ei-teollisen teollisuuden aktiivisuusindeksi oli 50,7 %, mikä on 0,3 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisenä kuukautena, ja muu kuin valmistusteollisuus jatkoi tasaista kasvuaan. (1) Palvelualan yritystoiminnan indeksi nousi kasvualueelle. Palvelualan aktiivisuusindeksi oli 50,1 prosenttia, mikä on 0,8 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisenä kuukautena. Toimialalla mitattuna 13 toimialasta 21:stä oli laajentumisalueella, neljä enemmän kuin edellisenä kuukautena, ja palvelusektori on laajentunut. Lomailmiön vetämänä asukkaiden matkustus- ja kulutushalu kasvoi, vähittäiskaupan, tieliikenteen, lentoliikenteen, ravintola-alan ja muiden toimialojen elinkeinoindeksi nousi laajenemisalueelle ja markkinoiden aktiviteetti elpyi. Rautatiekuljetusten, posti-, raha- ja finanssipalveluiden sekä muiden toimialojen toimialaindeksi sijoittui kaikki korkean nousukauden alueelle, 60,0 % ja sen yläpuolelle, ja koko liiketoiminta kasvoi nopeasti. Samaan aikaan pääomamarkkinapalvelujen, kiinteistö- ja muiden toimialojen elinkeinoindeksi on matalalla tasolla ja hyvinvointitaso heikko. Markkinoiden odotusten näkökulmasta liiketoiminnan odotusindeksi oli 59,3 %, periaatteessa ennallaan edellisestä kuukaudesta, sijoittuen edelleen korkeampaan noususuhdanteeseen ja palveluyritysten luottamus markkinoiden kehitysnäkymiin oli vakaa. (2) Rakennusalan elinkeinoindeksi laski. Sellaisten tekijöiden kuin talven kylmän sään ja lähestyvän kevätjuhlaloman vaikutuksesta rakennusteollisuus siirtyi sesonkiin, ja elinkeinoindeksi oli 53,9 %, 3,0 prosenttiyksikköä vähemmän kuin edellisenä kuukautena. Markkina-odotusten näkökulmasta liiketoiminnan odotusindeksi on 61,9 %, joka on edelleen korkealla nousukaudella, mikä viittaa siihen, että rakennusyrityksillä on vahva luottamus markkinoiden kehitykseen.
Tammikuussa PMI-tuotantoindeksi oli 50,9 %, 0,6 prosenttiyksikköä enemmän kuin edellisenä kuukautena, mikä viittaa siihen, että kiinalaisten yritysten tuotanto ja toiminta kasvoivat edelleen. Yhdistelmä PMI-tuotantoindeksin muodostava teollisuuden tuotantoindeksi oli 51,3 % ja ei-teollisen liiketoimintaindeksi 50,7 %.
